królowa Marysieńka

autorka: Alicja Kosiba-Lesiak

autor_01.jpg

Zaledwie 3 lata miała Maria Kazimiera d'Arquien de la Grange urodzona 28 czerwca 1641 roku we Francji, kiedy przybyła do Polski na dwór żony króla Władysława IV. Gdy Jan Sobieski zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, była żoną Jana Zamojskiego , wielkiego magnata zwanego "Sobiepanem". Uczucie jego zostało odwzajemnione. Siedem lat później, po nagłej śmierci Zamojskiego, Jan i Maria wzięli potajemny ślub a rok później drugi, oficjalny.
 
Marię Kazimierę zakochany Sobieski czule nazywał "Marysieńką" a ona odwzajemniała się jemu zdrobniałym imieniem "Jachniczek". Marysieńka przez większość wspólnego z Janem życia miała wielki wpływ na niego, ale w zasadzie nie obchodziła jej wielka polityka, chociaż starała się dbać o interes własny i swoich krewnych, co i tak miało wydźwięk w polityce. Była towarzyszką życia Jana jako starosty jaworskiego, później hetmana a wreszcie króla Polski. Niejednokrotnie mówiono, że ten najwyższy zaszczyt właśnie swojej małżonce król zawdzięcza.
 
W dniu 20 sierpnia 1683 roku król w drodze z Krakowa pod Wiedeń przybył do Piekar. W piekarskiej świątyni podczas mszy świetej modlił się do Matki Boskiej Piekarskiej o zwycięstwo nad Turkami. Później wraz z Marysieńką oraz dwoma synami i wojskiem udał się do Tarnowskich Gór. Powitany uroczyście przez przedstawicieli stanów śląskich i wysłanników cesarza Austrii, Leopolda, król zatrzymał się prawdopodobnie w kamienicy przy rynku będącej siedzibą starosty ziemi bytomskiej. Czekały tam przygotowane pomieszczenia, w których rozlokowano królową i dwór. Bardzo liczni dworzanie zajmowałi podobno kilka przylegających do siebie kamienic. Wojska natomiast rozbiły namioty na podmiejskich polach.
Następnego dnia, po mszy świętej, król pożegnał ukochaną Marysieńkę, która wyruszyła z powrotem do Polski. Jan III Sobieski zaś, po dokonaniu przeglądu wojsk, skierował się wraz z nimi ku Gliwicom.
 
Przez 55 lat historii pochodu gwarkowskiego marzeniem każdej chyba tarnogórzanki, dla większości nieziszczonym, było zaprezentować się w roli królowej Marysieńki Sobieskiej, która zwykle zajmuje miejsce w powozie ale, bywało, że przejeżdżała ulice miasta konno, u boku swego małżonka, króla.
gwarki
gwarki

REDAKCJA

Portal Powiatu Tarnogórskiego
red. nacz. Zbigniew Markowski
tel.: 32 384 36 85
Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
kontakt e-mail

REKLAMA

Zapraszamy do zapoznania się
z ofertą reklamy banerowej
w serwisie Gwarki.

Otwarci jesteśmy także na
indywidualne propozycje.

FILMY, ZDJĘCIA

Osoby zainteresowane wykorzystaniem
filmów oraz fotografii opublikowanych na niniejszej
stronie prosimy o kontakt.