serwis Portalu Powiatu Tarnogórskiego - tg.net.pl

  autorka: Alicja Kosiba-Lesiak
  husaria

Polska husaria narodziła się prawdopodobnie na początku XVI wieku, gdyż pierwszy dokument o niej pochodzi z 1500 roku. Wcześniej, w XIV wieku, Serbowie użyli formacji konnych, o czym pisał np. Jan Długosz. Husaria, jako jazda lekka, nie posiadała pierwotnie uzbrojenia ochronnego, a jej bronią były długie i lekkie "drzewa", czyli kopie, używane już wcześniej przez rycerstwo średniowieczne.


Charakterystyczny element wyposażenia husarza stanowiły skrzydła - zależnie od zasobności żołnierza - z piórami orlimi, sokolimi, kruczymi lub gęsimi. Skrzydła najczęściej umieszczane były za plecami jeźdźców, pióra zaś również na czapkach, tarczach, końskich nogach, drzewcach kopii. Skrzydło (częściej używano jednego a nie dwóch) stosowano wpierw przy popisach lub paradach. Lokowano je zresztą nie tyle na plecach rycerza, co z tyłu siodła, na łęku, a mocowano je tam dopiero gdy jeżdziec usiadł w siodle.

Tak oto opisał bojowe zastosowanie piór i innych szczegółów umundurowania w 1575 r. poseł wenecki Hieronim Lippomano: "W czasie wojny używają [Polacy] wszystkich sposobów, aby się zdawało, że ich jest więcej niżeli w istocie, a dla przestraszenia nieprzyjaciela ubierają konie w pióra, przypinają sobie skrzydła orle, a na barkach zawieszają skóry lamparcie i niedźwiedzie"

Elementy "wojny psychologicznej" - tak nazwalibyśmy je dzisiaj, widząc łopoczące proporce na długich kopiach, skóry drapieżnych zwierząt na zbrojach rycerzy, malowane czerwona farbą rumaki i przytroczone skrzydła, które budziły nie tylko zdziwienie i panikę wojsk obcych, ale i przestrach koni wrogich armii. Skrzydła za plecami jeźdźców stanowiły również dodatkową ochronę przed cięciami szablą od tyłu i przed zarzuceniem tatarskiego arkanu (lassa) na tułów czy szyję

Przez ponad 200 lat polscy husarze znaczyli szlaki bojowe zwycięstwami np. pod Orszą w 1514 r., Kircholmem w 1605 r., Chocimiem w 1621r., Beresteczkiem w 1651r., Wiedniem w 1683 r.
Oddziały husarii pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego zatrzymały się w dniach 20/21 sierpnia 1683 r. na polach tarnowickich wraz z innymi formacjami armii polskiej, która zmierzała na Wiedeń z odsieczą przeciw Turkom. Nakło, Tarnowskie Góry i Wieszowa to trzy miejscowości powiatu tarnogórskiego , przez które obecnie prowadzi Szlak Husarii Polskiej wyznaczony przez PTTK.

Na przemarsz oddziału husarii w pochodzie oczekują wszyscy widzowie, od najmłodszego do najstarszego, bo przecież wygląd tej formacji jest godny podziwu,a dodatkowego splendoru przydaje mu zapewne też pamięć o sławie zdobytej przez prawdziwą husarię na polach wielu bitew.

 

KONTAKT

Serwis jest częścią Portalu Powiatu Tarnogórskiego 
redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
tel.: 32 284 36 85, portal@tg.net.pl.

REKLAMA

Zapraszamy do zapoznania się
z naszą ofertą reklamy banerowej,
Przyjmujemy również zamówienia
dopasowane do Państwa konkretnych
oczekiwań - kontakt: portal@tg.net.pl.